07.03.2023

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

"Toplumun ve ailenin temel değeri, geleceğimizin mimarı, sevginin ve saygının en büyüğünü hak eden kadınlarımızın "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü"nü en içten duygularımla kutluyorum.

Kadın, toplumun temelidir, çalışır, üretir, besler, büyütür, dünyayı güzelleştirir, gelecek nesillerimizi yetiştirendir kadın. Kadın toplumda edindiği rol ile hayatın her alanında, dokunduğu her işte ses getirendir kadın.

Kadınlarımızın gücüne inanıyor, Sendika olarak kadın üyelerimize, emekçilerimize sendikal çalışmalarda aktif bir şekilde bulunmasına yönelik her türlü desteği veriyoruz.

Her 8 Mart’ta dünyanın her köşesinde emekçi kadınlar, bugüne kadar mücadele eden işçi kadınları anarak, bu mücadeleyi geleceğe taşıyarak adil, güvenceli, özgür bir yaşam için taleplerini haykırıyoruz.

Kadına karşı şiddete, her türlü istismara, haksızlığa ve cinayetlere son verebilmek için kadın haklarını koruyan tüm yasal düzenlemeler ve onaylanmış uluslararası sözleşmeler etkin bir şekilde uygulanmalıdır.

Kadınların yaşam hakkı dahil olmak üzere, temel insan haklarına, insana yakışır koşullarda çalışmalarını sağlayacak işçi hakları ve sendikal güvencelere en kısa sürede kavuşmalarını diliyoruz.

Türkiye'nin geleceği kadınlarımıza emanet. Bozkır’ın tezenesi Neşet Ertaş’ın sözüyle “Kadınlar insandır, biz insanoğlu” diyerek fedakâr kadınlarımızın, bir gün değil her gün hak ettikleri değeri görmesi temennisiyle, canlarından çok sevdikleri evlatlarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna toprağa veren şehit annelerine ve deprem felaketinde evlatlarını kaybeden annelerimize sabır temenni ediyor, Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden tebrik ediyorum.”

Vedat Böke

OLEYİS Sendikası Genel Başkanı